Anasayfa / Dünya / Wuhan, küresel korona virüs ölümleri 724’e ulaştı Çin ‘savaş koşulları’ ile karşı karşıya

Wuhan, küresel korona virüs ölümleri 724’e ulaştı Çin ‘savaş koşulları’ ile karşı karşıya

KAYNAK: THE GUARDIAN GAZETESİ

ÇEVİRİ

Dünyadaki işletmeler acı çekerken, Pekin kontrolleri sıkılaştırıyor

Korona virüs salgınının karantinaya alınan merkez üssünde giderek umutsuz olan yetkililer, zaten korkmuş bir nüfus üzerindeki kontrolleri sıkılaştırdı ve büyüyen krizi “savaş zamanı koşullarına” benzetti.

New York Times , Wuhan kentindeki yetkililer, kapı kontrol sıcaklıklarına kapı açmaya başladı ve şüpheli koronavirüs hastalarını, hasta için depo görevi gören stadyumlarda ve sergi merkezlerinde zorla karantina için toplamaya başladı . Wuhan’a yaptığı ziyarette, virüse karşı ulusal kampanyadan sorumlu tutulan yardımcısı Sun Chunlan’ın aktardığı bildiride, şehir ve ülke “savaş zamanı koşulları” ile karşı karşıya. Dedi ki: “Çöl olmamalı, yoksa sonsuza dek tarihsel utanç sütununa çivilenecekler.”

Bu arada Japonya dışında bir yolcu gemisi üzerindeki diğer üç kişi pozitif test etti ve toplam onaylanmış vaka sayısını 64’e getirdi. Yetkililere göre, başka bir gemideki yabancı yolcular olan Holland America’nın Westerdam’ı da şüpheli virüs hastalarıyla birlikte yasaklandı. 2.000’den fazla insanı olan gemi Okinawa yakınlarındaydı ve başka bir liman arıyor.

Dünya genelinde 34.500’den fazla insan enfekte olmuş, Çin’in büyük çoğunluğu ve bunların üçte ikisi Wuhan ve çevresindeki Hubei eyaletinde. Çin anakarasında ikisi dışında ikisi olmak üzere 724 ölüm meydana geldi .

Çinli bilim adamları , sonuçları henüz yayınlanmamış olsa da, genetik analize dayanarak salgının hayvan kaynağını bulduklarını iddia ettiler . Korona virüsün yarasalardan kaynaklandığı düşünülmektedir ancak insanları enfekte etmeden önce bir ara konaktan geçmiştir. Araştırmacılar, pangolinlerde mevcut salgına neden olana% 99 benzer bir korona virüs belirlediler.

Araştırmacılar, pangolinlerde bir koronavirüs tanımladılar. Fotoğraf: Getty Images üzerinden Roslan Rahman / AFP

Tek pullu memeli, uzun burunlu, karınca yiyen pangolin tehlikede, ancak genellikle et veya Çin tıbbında kullanım için avlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü üst üste ikinci gün yeni enfeksiyon sayısında bir düşüş yaşadı ve bu durum salgının kontrolünde bazı ilerlemelere işaret edebilir.

Ancak Çin anakarasında son yirmi dört saat içinde 3.399 yeni teyit edilmiş enfeksiyon vardı. Ve Sun’ın Wuhan’a yaptığı dramatik ziyaret, oradaki çabaları hızlandırdı ve Pekin’den daha fazla yardım sözü vaat eden Çin’deki parti yetkililerinin salgının hala kontrol altında olmadığından korktuğunu gösteriyor.

Üst komünist parti yetkilileri başbakan Li Keqiang başkanlığındaki bir toplantıda hemfikir oldu .

New York Times, Wuhan’daki ölüm oranının% 4.1 olduğunu, Hubei eyaletinde% 2.8’den çok daha yüksek olduğunu ve ulusal oranın yaklaşık% 2 olduğunu bildirdi.

Wuhan’daki bazı kişiler ulusal iyilik için feda edildiklerinden korkuyorlar ve virüsten gelen bir ihbar doktorunun ölümü Çin genelinde popüler öfkeyi artırdı.

Li Wenliang , güvenlik görevlileri tarafından Aralık 2019’un sonlarında gizemli yeni bir hastalık hakkında doktorları uyarmaktan kınandı; daha sonra Ocak ayında korona virüsü kendi hastalarından birinden yakaladı ve gençliğe ve görünen sağlığına rağmen Cuma sabahı erken öldü.

“Serbest konuşma istiyoruz” hashtagi, sansürler tarafından silinmeden önce Li’ye anıtlar ve haraçlar arasında kısa bir süre sosyal medyada dolaşıyordu.

New York Times‘ın bildirdiğine göre , Çin haftalarca ABD ve DSÖ Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yardım tekliflerini görmezden geldi , ancak WHO sözcüsü sadece “düzenlemeleri sıralamak” olduğunu söyledi.

Olmuştur durumda binlerce şehir, kasaba ve hatta uzak köylerin sayıları artan Çin’in diğer bölgelerinde kendilerini aşağı kilitleme.

Ancak krizden iki hafta sonra, Pekin’in tüm ülkeyi süresiz olarak iş için kapalı tutamayacağı açık.

Salgının büyüyen ölçeği ilk kez Ocak ayı ortasında kamuoyuna duyurulduğunda, Çin takvimindeki en önemli kutlama olan ay yeni yıl festivali için tatile çıktı.

Fotoğraf: Getty Images aracılığıyla Barcroft Media / Barcroft Media

Ancak normalde büyük bir perakende ve hizmet sektörü geliri dilimine neden olan şenlikler etkin bir şekilde iptal edildikten ve ülke çapında tatil bir hafta kadar uzadıktan sonra, panjur dükkanlarının, fabrikaların, restoranların ve diğer işletmelerin maliyeti artmaya başladı.

Küçük işletmeler, çiftlik hayvanlarını beslemekten, kira ödemeye ve satış yapamayan dükkanların personel maaşlarına kadar her şeyle ilgili sorunlar konusunda uyardılar.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi artık uluslararası pazarlara çok entegre olduğundan, kapanışın etkisi Çin sınırlarının ötesinde de hissedildi.

Güney Kore’den Hyundai, dünyanın en verimli otomobil fabrikasını kapattı, Çin’de 1.4 milyon otomobil üretebilen beş tesisli bir ağ, Çin’de kapatılması önemli bir bileşenden bittiğini ifade etti.

Yetkililer başlangıçta Sars’ın on yıldan uzun bir süre önce olduğu için hastalığın kontrol altına alınmasını umarak sadece kısa bir karantina planlamış olabilirler.

Ancak resmi Xinhua haber ajansı , Çin’in nüfusunun çoğunun işe geri dönmesini erteleyemeyeceği açık ve resmi Xinhua haber ajansının bildirdiğine göre , üst düzey Çinli liderlerin bir toplantısı işletmeleri “düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmeye” çağırdı .

Enfeksiyon riskini azaltmak için çalışma yöntemlerinin uyarlanmasını önerdi; seçenekler uzaktan çalışma veya kademeli vardiyaları içerebilir. Apple’ı tedarik eden elektronik şirketi Foxconn, Çinli çalışanların iPhone’ları kesintisiz olarak çalkalamalarına izin vererek kendi cerrahi maskelerini üretmeye başladı .

İnsanlar eve dönmeye hazırlanırken, enfeksiyon riskini azaltmaya çalışan tren ve uçaklarla ilgili özel düzenlemeler vardır.

South China Morning Post , bilet satışlarının normal sayıların yarısının altına düşeceğini ve böylece yolcuların enfeksiyon riskini azaltmak için daha fazla oturabileceklerini bildirdi. Ayrıca tren istasyonlarında daha fazla sıcaklık kontrolü ve karantina alanı olacaktır.

İnsanları tekrar işe alma çabası, okullar yeniden açılmazsa çocuk bakımı sorunları nedeniyle karmaşık olabilir; yetkililer, sadece “yeni dönemin başlangıcını uygun bir şekilde ertelemeleri gerektiğini” söyledi.

Başkan Xi Jinping, Donald Trump ile görüştü ve ABD’yi salgına “makul bir şekilde yanıt vermeye” çağırdı ve bazı ülkelerin Çinli yolcuları kısıtlayarak aşırı tepki gösterdiğine dair şikayetleri yineledi.

Yurtdışında artan endişelerin bir işareti olarak, Hong Kong, anakara Çin’den gelen herkes için iki haftalık zorunlu bir karantina başlattı ve karantina ihlalleri için altı aya kadar para cezası ve hapis cezası açıkladı. Singapur, koronavirüs uyarı seviyesini yükseltti ve panik satın almayı gerekli kıldı.

Bir topluluk çalışanı, Wuhan, Çin’de yaşayan bir kişinin vücut sıcaklığını kontrol ediyor. Fotoğraf: Xinhua / REX / Shutterstock

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Kanser oluşmadan on yıllar önce tespit edilebilir

Kanser hastalığı üzerine yaklaşık 10 yıla yayılan bir çalışmanın sonuçlarının, erken tanı ve tedavi konusunda dönüm noktası olabileceği ifade ediliyor. Hastalık semptomları ortaya çıkmadan tanımlanabilecek kanser türleri arasında yumurtalık ve beyin kanseri de sayılıyor.