Anasayfa / Bilim Teknik / Türkiye’de 150 yıldır görülemeyen bitki türünün bulundu

Türkiye’de 150 yıldır görülemeyen bitki türünün bulundu

Bingöl Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptığı araştırmada, Türkiyede 150 yıldır görülemeyen bitki türünün bulunduğu bildirildi

Bingöl Üniversitesinden yapılan açıklamada, izine 150 yıldır rastlanmayan, bu nedenle Türkiyedeki botanikçilerin Kayıp Boğumcuk olarak adlandırdığı Micromeria (Boğumlu Çay) cinsine ait Micromeria cymuligera bitkisinin, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Behçetin yürüttüğü, “Çapakçur Vadisinin Florası (Bingöl)” başlıklı proje çalışmaları esnasında bulunduğu belirtildi.

Bu tür, yayılışı sadece Türkiyede (Türkiyeye endemik) olan tek yıllık bir bitkidir. Ancak yaklaşık 150 yıldır Türkiyede herhangi bir yerde bulunamadığı için bu bitkiye botanikçilerimiz Kayıp Boğumcuk ismini vermişlerdir.

AA’nın haberine göre projenin, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında pilot üniversite olan Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan Pilot Üniversite Koordinasyon Merkez Birimi (PKİOM) tarafından desteklendiği ifade edilen açıklamada, görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Behçet, Bingöl kırsalında bulduğu Kayıp Boğumcukun yayılışının sadece Türkiyede olduğunu aktardı.

Söz konusu bitkinin Micromeria, Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasına ait bir cins olduğunu belirten Behçet, şunları kaydetti:

“Bu cinsin Türkiyede 8 türünün yayılışı bilinmektedir. Bu türlerden biri de Pierre Edmond Boissier ve Heinrich Carl Haussknecht tarafından Türkiyeden (Berit Dağı-Maraş) toplanıp 1879 yılında yayımlanan Micromeria cymuligera Boiss türüdür. Bu tür, yayılışı sadece Türkiyede (Türkiyeye endemik) olan tek yıllık bir bitkidir. Ancak yaklaşık 150 yıldır Türkiyede herhangi bir yerde bulunamadığı için bu bitkiye botanikçilerimiz Kayıp Boğumcuk ismini vermişlerdir. Kekik türleri ailesinden ve tek yıllık olan bu türün ıslahı ve kültüre alınması konuları üzerinde çalışmaların yapılması gerekir. Avrupalı bazı bilim adamları bu bitkiye yoğun ilgi göstermektedir ve bitki hakkında bazı çalışmalar yapıp yayımlamışlardır.”

Behçet, söz konusu bitkinin yabancı bilim adamlarınca Türkiyeden alınarak incelendiğini aktararak, Kayıp Boğumcuğun 2018 yılında Çapakçur Vadisinde zengin bir popülasyonunu bularak türün Bingölde yayılışı ile ilgili bir çalışmayı 2019 yılında yayımladıklarını, bu yıl da bu bitkiye ait yine Bingölden fakat farklı bir bölgeden bazı numuneler topladıklarını bildirdi.

Bu konuda Kalkınma ve İhtisaslaşma Programının kendileri için büyük ve önemli bir fırsat olduğunu, yeni bitkileri ve Bingölün zenginliklerini ortaya koyduklarını belirten Behçet, programı destekleyen başta Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiğini ifade etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Cilo ve Sat Dağları milli park ilan edildi

Hakkari’deki Cilo ile Sat Dağları bölgesi milli park olarak belirlendiResmi Gazete’de yayımlanan ...