Anasayfa / TÜRKİYE KADIN MECLİSİ toplandı

TÜRKİYE KADIN MECLİSİ toplandı

Türkiye Kadın Meclisi  Maltepe ‘de toplandı

Kadın cinayetlerinin ve tacizlerin tavan yaptığı bir süreçten geçiyoruz. Her yerden bir kadın çocuk çığlığı yükseliyor. Tenler acıtılıyor, yuvalar söndürülüyor, ruhlar tusunamiye uğratılıyor.

Din kisvesine bürünen iblisler  toplumdaki bu kırılma noktalarına karşı top yekûn tearuza geçmiş durumda. Çocuklara ,kadınlara tecavüzleri aklayan yasal çıkarma yarışındalar. Kadınlarımıza çocuklarımıza yaşamımıza karşı akla hayale sığmayan açıklamalarla beyinlerimize tecavüz etmeye devam ediyorlar.

İşte bu anlamada kadınlar isyan bayrağını açtılar. Kendi meclislerini toplayarak neler yapmaları gerektiği konusunda toplandılar.

Kadınların kıyafetleri nedeniyle şiddete ve tacize maruz kalmalarına tepki olarak doğan Kadın Meclisleri hareketi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen aktivistlerle ilk kez İstanbul’da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde toplandı.

“Kıyafetime Karışma” sloganıyla sosyal medya üzerinden örgütlenerek eylemler başlatan yüzlerce kadın, 7 Ağustos 2017 tarihinde  Maçka Demokrasi Parkı’nda bir araya gelen  Kadınlar, yaptıkları  forumda sorunlarla mücadele için meclis kurma kararı almıştı

İstanbul’un merkezi semtlerinden Maçka’daki Demokrasi Parkı’nda bir hafta arayla bir araya gelen “Kıyafetime Karışma” hareketinin düzenlediği bu forumdan, “İstanbul Kadın Meclisi” oluşturulması kararı çıkmıştı.

“Kıyafetime Karışma”, toplumun hemen her kesiminden farklı kadınları bir araya getiren yeni bir hareket. Sosyal medya üzerinden örgütlenerek, yaklaşık 10 gün önce, 29 Temmuz’da aynı başlıkla Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadının yaptığı yürüyüşle ilk adımını atmıştı.

Kadın Meclisi son derece önemli bir adım atarak Türkiye’nin her yerinden yüzlerce kadını bir araya getirmeyi başardı. 500 Kişilik salonun tamamı dolmakla kalmadı merdivenler dahil her yer katılımcı kadınlarla doldu.

Büyük toplantıya Antalya’dan Samsun’a, Tekirdağ’dan Kahramanmaraş’a kadar Türkiye’nin tüm bölgelerinden ve 30’u aşkın ilinden kadınların katılımı ile başladı. Her kesimden kadının katılımıyla, aynı zamanda üniversiteli ve liseli kadınların da çağrısıyla düzenlenecek toplantı da yüzlerce kadın; geleceğini, kadın ve çocuk düşmanı politikalara karşı çözüm yollarını herkesin eşit söz hakkına sahip olacağı Kadın Meclisinde söz aldı, sorularını paylaştı. Gündem belirlendi.

Salonda Erkek olarak sadece 4-5 kişi vardı onlardan biri de bendim. Dilerdim ki her siyasi hareketin temsilcisi 1 erkekte gözlemci olarak gelip kadınların feryatlarını ve taleplerini dinleseydi. Kadınların kotalarla partilere girme erkek egemen zihniyetinin açmazlarını görebilseydi.

Bazıları yemekli içki masalarında Dünya emekçi Kadınlar günü kutlaması ve birilerine yalakalık yapmak için dayanışma geceleri düzenleme yarışındayken kadınlarımız kendi sorunlarını masaya yatırma  mücadelesi veriyordu.

Kadın Meclisi önemli bir girişim hareketidir. Konuşulan konular çok anlamlıdır. Bu hareket  kitleselleşmeli ve tüm ülkeyi kucaklayan siyasi iradeleri temelden sarsacak bir ses olmalıdır.  Kadınlar iktidarda kayıtsız şartsız eşit koşullarda söz sahibi olmadır.

Yasalar erkekleri koruyan bir olmaktan çıkarılmalı temel insan haklarını esas alan tüm vatandaşların temel haklarını savunmalıdır.

Kadınların sesine kulak verin. Seslerini seslerinize katın birlik olun diri olun.

HABER:Zeynel Karahan