Anasayfa / Etkinlikler / Anasayfa / Tunceli Belediyesi’nin hesaplarına haciz konuldu

Tunceli Belediyesi’nin hesaplarına haciz konuldu

Tunceli Belediyesi çoğunluğu kayyım döneminde kalan( KAYYUMDAN KALAN 68 MİLYON TL BORÇ) borçları ödemeyince banka hesaplarına haciz konuldu. Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu SGK’nin hukuku tanımadığını, haciz ile belediyeyi işlevsiz bırakmayı amaçladığını söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tunceli İl Müdürlüğü tarafından Tunceli Belediyesi’nin borçlarından kaynaklı maaş, vergi, resim, harç hesaplarına haciz konuldu. Bankalar tarafından belediye hesapları bloke edildi. Konuyla ilgili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye binasında açıklama yaptı.

Mezopotamya Ajansı’ nın haberine göre Maçoğlu, belediyenin borçlarından kaynaklı çalışanların maaşlarını ödeyemediklerini, tüm resmi kurumlara bildirmelerine rağmen SGK tarafından hesaplarına haciz konulduğunu, bunun da hukuksuz olduğunu söyledi. Belediye kanundaki maddeleri anımsatan Maçoğlu, böyle bir durumun söz konusu olamayacağını, buna rağmen tüm hesaplarına haciz konulduğunu aktardı. Bu durumun yasal olmadığını söyleyen Maçoğlu, SGK’ nin hukuku tanımadığını, haciz ile belediyeyi işlevsiz bırakmayı amaçladığını aktardı.

kayyum döneminde buna cesaret dahi edilemediğini söyleyen Maçoğlu,

 

 

2 gündür maaş ödeyemiyoruz. İşçilerin ve memurların maaşlarını yatıramadık. İller Bankası bu tür durumlarda bütçenin %40’ına haciz koyma hakkına sahip. Yasal olmayan burada belediyelerin hareketli hesaplarına el koymak. Burada bizim hareket alanımızı daraltıyorlar. Burada tüm gelirlerimize haciz koymak, bloke etmek; hizmet verememek, çöp toplamak için mazot alırken hesabını ödeyememek demek. Sokak düzenlemesini yaparken ihtiyaçlar doğrultusunda işçilerin tüm giderlerini gün içinde alınması gerekenlerin durdurulması demek hizmeti durdurmak anlamına geliyor. Biz yazılarımızı yazdık banka ve SGK’ya onlardan kısa bir süre cevap bekliyoruz. Hacizler kaldırılmazsa tekrar basınla paylaşacağız. Hukuki süreç başlatacağız”

diyerek, yapılanın belediye kanunun aykırı olduğunu söyledi.

“5 buçuk milyon civarındaki borç kayyıma aittir”
Maçoğlu, yapılan tüm resmi girişimlere rağmen hesaplara konulan haczi kaldıramadıklarını, bunun belediyeye ekonomik bir yaptırım olduğunu söyledi. Maçoğlu, “Haciz konulan borç 10 milyon civarındadır. Bu borçların 8 ayı, ortalama 4 buçuk milyonu bize ait. 11 ay da 5 buçuk milyon civarında kayyıma aittir. Bu borç kayyım döneminde hiçbir şekilde haciz edilmemiştir” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

19 HAZİRAN 2020 ÜLKE GÜNDEMİNDEN

19 HAZİRAN 2020 ÜLKE GÜNDEMİNDEN Bugün saat 10’da, 41 baro, Avukatlık Kanunu ...