Anasayfa / Etkinlikler / Anasayfa / TÜKODER’iN KADIN CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

TÜKODER’iN KADIN CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

 

TÜKODER’iN KADIN CİNAYETLERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

SESİMİZİ DUYUN ÖLMEK İSTEMİYORUZ

Ülkemizde kadın cinayetleri her geçen gün artmakta, erkekler tasarlayarak ve canice kadınları öldürmektedirler. En son Tuba Erkal ve Emine Bulut yine erkekler tarafından öldürüldüler.

Türkiye 2011 yılında imzalayıp 2014 yılında yürürlüğe koyduğu “Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi –İstanbul Sözleşmesi” gereği kadınları korumak ve şiddeti önlemek üzere her türlü önlemi almak ve düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. Anayasamızın 90.maddesi gereği kanun hükmünde olan bu sözleşmeye aykırı davranılamaz.

Yeni adli yılın açılışından sonra ele alınacağı söylenilen “YARGI REFORMU” paketinde KADIN CİNAYETLERİ konusunda hiçbir düzenleme bulunmamaktadır. Erkekleri mağdur ettiği iddia edilen yoksulluk nafakası konusunda düzenleme yapılacağı açıklanırken kadınların canlarına mal olan, alçakça, planlanarak, eziyet çektirilerek işlenen bu cinayetlerin hiç dile getirilmemesi düşündürücüdür.

EN ÖNDE GELEN İNSAN HAKKI YAŞAM HAKKIDIR.

Bir cinsin diğer cins üzerinde korku yaratmak ve tahakküm kurmak amacıyla gerçekleştirdiği bu cinayetleri kabullenmek sessiz kalmak

EN BÜYÜK İNSANLIK SUÇUDUR.

Biz kadınlar bu ülkede eşit, özgür, mutlu ve huzurlu yaşamak istiyoruz. Bunun içinde devletten; Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda gereğini yapmasını,

Kadın istihdamını artırmasını, Siyasette kadın ve erkek temsiliyetini eşit hale getirecek düzenlemeler yapasını,

Kadın cinayetlerinde başkaca hiçbir hususa bakılmaksızın Türk Ceza Kanunu’nun 82.maddesinde öngörülen “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasının uygulanmasının zorunlu hale getirilmesini,

Hakimlerin kadın cinayeti faili sanıklara “takım elbise giydiği , pişman olduğunu söylediği, haksız tahrik iddiasında bulunduğu” durumlarda iyi hal veya haksız tahrik indirimi yapmalarının önüne geçilmesini, Kadın cinayeti sanıklarına verilen cezaların genel veya özel af kapsamı dışında bırakılmasını istiyor ve TÜKODER olarak tüm toplumu kadın cinayetleri konusunda duyarlı olmaya ve bu cinayetlere dur demeye çağırıyoruz.

Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder)

Genel Başkan Yardımcısı

Av. Şükran Eroğlu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Tunceli Belediyesi’nin hesaplarına haciz konuldu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Tunceli İl Müdürlüğü tarafından Tunceli Belediyesi’nin borçlarından kaynaklı maaş, vergi, resim, harç hesaplarına haciz konuldu. Bankalar tarafından belediye hesapları bloke edildi.