Anasayfa / TÜKETİCİNİN SESİ / TÜKODER BASIN AÇIKLAMASI

TÜKODER BASIN AÇIKLAMASI

“Tükoder’in ülke çapında bulunan 47 şubesine sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerden, sipariş edilen ürün ile gönderilen ürünün aynı olmadığı yönünde çok ciddi şikayetler gelmektedir.  Tüketicileri uyarıyoruz,  facebook,  Instagram,  gibi Sosyal medya hesapları üzerinden   alış veriş yapmasınlar, yapmaları halinde ise çok dikkatli olmaları gerekir. Kurumsal firmalar hariç  burada pazarlanan ürünlerin gerçeği ile hiç bir alakası yoktur, Sosyal medya üzerinden açılan satış amaçlı bu siteler gerçek anlamda bir firmanın sitesi olmayıp sadece ürünlerin görselini sitelerine koyarak tüketicileri aldatmaktadırlar.

Sosyal medyada bulunan bu sitelerden yapılan siparişlerde tüketiciye fatura gönderilmemektedir. Sitlerin kurumsal bir adresi, vergi dairesi vergi numarası, mersis numarası email adresi, faks ve sabit telefonları olmaması buraların kurumsal bir firma olmadığı gerçeğini ortaya kaymaktadır. Böyle olunca da  tüketicilerin  karşılaştığı hak ihlalinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında kanun hükümlerinden yararlanmak için muhataba ulaşamıyorlar. Ürün sizlere şahıs üzerinden geliyor, o şahsa da ulaşmak mümkün olmuyor.  Ürünün görselliği karşısında bu sitelerden sipariş veren tüketiciler , mutlaka gelen kargoyu açarak ürünü kontrol etmeliler,  ürün sipariş verilen görsel ürün ile aynı değil ise geri gönderilmesi gerekir.  Bazı kargo şirketlerinin dağıtım elamanları   kargoyu açtırmamaktadır, böyle durumlarda tüketici bilmeli ki paket içerisinde ki ürün kendi sipariş verdiği ürün ile alakası yoktur.  İnternet ve sosyal medya üzerinden sipariş veren tüketiciler kargoların mutlaka kontrollü kargo olarak talep etsinler, buna yanaşmayan siteler/firmalar bilinmeli ki tüketici sırtından haksız kazanç için kurulmuştur.

Konu ile ilgili uyarılar genellikle tüketiciye yapılmaktadır. Ancak bu şikayetler bakanlıkların ilgili birimlerine de ulaşmaktadır. Bu nedenle hükümet bu konuda acil tedbir alarak, sosyal medya üzerinde bulunan bu siteler ivedi olarak takibe alınmalı ve kapatılmalıdır. Konunun bir başka boyutu ise buralardan yapılan satışların tamamı kayıt dışıdır, sipariş veren hiçbir tüketiciye fatura gönderilmemektedir. Anayasamızın 172.ci maddesi hükmü gereği devlet tüketicileri koruyucu tedbirleri almalıdır.

İnternet / sosyal medya üzerinden alışveriş yapan tüketiciler, karşılaştıkları haksızlıklar karşısında gelen ürün, sipariş verilen ürün ile aynı değil ise, ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade edip, parasını iade talep etme hakkı mevcuttur. Bu taleplerini yazılı yada kalıcı dijital ortamlarda karşı tarafa bildirmeleri gerekiyor. Karşı taraf bu talebi yerine getirmediğinde tüketici, yerleşim yeri kaymakamlık bünyesinde bulunan  tüketici hakem heyetlerine müracaat edebilirler.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

İstanbul’da simit 2 Lira oldu

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPTIK DİYE VATANDAŞI KANDIRMAYA DEVAM EDİN. 1 SİMİT 2 ...