Anasayfa / Kent ve Yaşam / Genel / Tren Kazaları Kader Değil Cinayet
  • KENT DAYANIŞMASI ve BTS TREN KAZALARINI TARTIŞIYOR

    KENT DAYANIŞMASI ve BTS TREN KAZALARINI TARTIŞIYOR

  • PANELİSTLER TREN CİNAYETLERİNİ SORGULUYOR

  • BİLİM İNSANLARI KAZALARI TARTIŞIYOR

  • FORUM YAĞMURA RAĞMEN DEVAM EDİYOR

Tren Kazaları Kader Değil Cinayet

DEMİR YOLLARINDA SKANDALLAR DEVAM EDİYOR .  ÖLEN ÖLSÜN KALAN SAĞLARI NASILSA KANDIRIRIZ ANLAYIŞI SÜRÜYOR. PAMUKOVA 'DAN  ÇORLUYA TREN CİNAYETLERİ Ekolojik dengelerin bozulduğu doğa olaylarının bir birine karıştığı bir Pazar gününde Haydarpaşa’dayız. Gökyüzünün;   yapılan bunca hırsızlık , haksızlık , ve yoksulluklara gökyüzü bile isyan ederek yağmur ve fırtınaların yer yüzüne indiği bir ortamda Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Kent Dayanışması, dün Haydarpaşa Garı’nda ‘Pamukova’dan Çorlu’ya tren kazaları’ başlıklı bir forum düzenledi. ATAŞEHİR KENT SAVUNMASI  ve TÜKODER olarak gözlemci ve destekçi olarak katıldığımız Forumda geçtiğimiz 8 Temmuz’da yaşanan Çorlu tren faciasının bilançosu konuşuldu, Bizim dışımızda Cumhuriyet Gazetesi, Kadıköy Gazetesinden başka hiçbir basın mensubunun…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: 4.45 ( 1 oy)

DEMİR YOLLARINDA SKANDALLAR DEVAM EDİYOR . 

ÖLEN ÖLSÜN KALAN SAĞLARI NASILSA KANDIRIRIZ ANLAYIŞI SÜRÜYOR.

PAMUKOVA ‘DAN  ÇORLUYA TREN CİNAYETLERİ

Ekolojik dengelerin bozulduğu doğa olaylarının bir birine karıştığı bir Pazar gününde Haydarpaşa’dayız.

Gökyüzünün;   yapılan bunca hırsızlık , haksızlık , ve yoksulluklara gökyüzü bile isyan ederek yağmur ve fırtınaların yer yüzüne indiği bir ortamda Haydarpaşa Dayanışması ve Kadıköy Kent Dayanışması, dün Haydarpaşa Garı’nda ‘Pamukova’dan Çorlu’ya tren kazaları’ başlıklı bir forum düzenledi.

ATAŞEHİR KENT SAVUNMASI  ve TÜKODER olarak gözlemci ve destekçi olarak katıldığımız Forumda geçtiğimiz 8 Temmuz’da yaşanan Çorlu tren faciasının bilançosu konuşuldu, Bizim dışımızda Cumhuriyet Gazetesi, Kadıköy Gazetesinden başka hiçbir basın mensubunun olmaması basının ne kadar aciz duruma düştüğününde bir yansımasıdır.

Türkiye’deki tüm tren kazalarının nedeni olarak iktidarın, sermaye ağırlıklı çalışıp insan odaklı politikalar üretmemesi gösterildi. Dışa bağımlı ve tüketici ekonomisiyle beslenen kapitalizm yatırımlarında sadece kar amacı güttüğü  için yıkımların yaşandığı bir sistemde başka bir tablonun çıkması imkansız gözüküyor.

Kent Yaşamı insan ve doğayı koruma odaklı projelerle yaşanılır hale gelir. Yapılan her değişim ve uygulaması düşünülen her projenin buna hizmet etmesi gerekiyor.

Kent bilimcileri ve mühendisleri kar değil yaşama katacakları değerlerle proje üretmek yaşamı güvence almakla sorumludur. Fakat bizim ülkemizde tam aksi yaşama geçirilmektedir. Öncelikle kapitalistlerin ve sermaye gruplarının ceplerinin ve kasalarının güvence altına alınması projelendirilmektedir. Polis ve ordu bu amaçla konumlandırılmakta, kentte yaşayanlara bu nedenle saldırılmakta kazalarla bu yüzden ilgilenmemektedirler.

Forumda konuşan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul Başkanı Ersin Albuz, Pamukova’da 41 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasından sonra da birçok kazanının yaşandığının altını çizerek, demiryollarındaki kazaların cinayet olduğunu söyledi.

Tren kazalarının en büyük nedeninin iktidarın sermaye ağırlıklı yanlış politikaları olduğunu belirten Haydarpaşa ve Kadıköy Kent Dayanışmaları, kazaların insan odaklı politikalar üretilmediği için önlenemediğini kaydetti.

Albuz, “160 yıllık Türkiye demiryolları tarihinin en büyük tren kazaları AKP dönemine denk geliyor. İktidarların yurttaşların can ve mal güvenliğini koruma zorunluluğu vardır. Anayasal bir haktır ve bu sorumluluk hükümete yükletilmiştir, gereğinin yapmalı ya da yapan bir sistem getirilmeli” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Şahin ise “Siyasiler, ‘tren başlangıç noktasından bitiş noktasına şu kadar saatte gidecek, şu kadar hızla gidecek’ diyerek trenin gideceği hattın virajı ve hava şartları düşünülmeden limiti dayatıyor” ifadelerini kullandı. Şahin, demiryollarında önceliğin güvenlikte olduğunu ancak güvenliğin göz ardı edildiğini kaydetti. Çorlu tren faciasının ardından bir rapor hazırlamak üzere kazanın olduğu alana gittiğini söyleyen Şahin, raylardaki boşlukları doldurmak için yapılan dolgu işleminin inşaat artıklarından oluşan molozlarla yapıldığını gözlemlediğini açıkladı.

Yapılan incelemelerde çok vahim tablolarla karşılaştıklarını ve bunları rapor haline getirdiklerini anlattılar. Bu raporlar Sümen altı edilirse ilerde bunlar gibi sayısız kazanın bilinçli cinayete dönüşmeye devam edeceğine dikkat çekildi.

Toplu taşımacılığın kent yaşamındaki önemi  açık. Sorun nasıl bir toplu taşımacılık ?. Ve Yapılan duble yollar ile yolcu güvenliği konusunun yaşama bakış açımızdan kaynaklandığını bilince çıkarmak zorundayız.

Yüksek Makine Mühendisi Zeki Şahin, kazalara demiryolu liselerinin kapatılması ve devletin demiryolu yerine karayolu ulaşımına ağırlık vermesinin neden olduğunu belirtirken Kent Dayanışması üyesi Makine Mühendisi Üzeyir Uludağ da siyasilerin aldığı yanlış kararların sonucu olarak faciaların yaşandığını kaydetti ve şunları söyledi:

“Teknik konuların yol açacağı kazaların önlemleri alınabilirdi. Önlemlerin alınamamış olmasının nedeni iktidarın uyguladığı yanlış politikalardır.”

Forma katılan duyarlı kişilerin sorunu sorgulamaları ve konuyu kamuoyuna aktarma çabaları çok önemlidir.

Hazırlanan raporları kamuoyu ile paylaşmaya gayret göstereceğiz.

 

Hakkında Haber Merkezi

Avatar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Wuhan, küresel korona virüs ölümleri 724’e ulaştı Çin ‘savaş koşulları’ ile karşı karşıya

Dünya genelinde 34.500'den fazla insan enfekte olmuş, Çin'in büyük çoğunluğu ve bunların üçte ikisi Wuhan ve çevresindeki Hubei eyaletinde. Çin anakarasında ikisi dışında ikisi olmak üzere 724 ölüm meydana geldi .