Anasayfa / Doğa / SALDA GÖLÜ ÖLÜMLE SINANIYOR

SALDA GÖLÜ ÖLÜMLE SINANIYOR

SİT ALANI DEĞİL “ÖZEL ÇEVRE KORUMA” STATÜSÜ ALTINDA KIYILARI YAĞMALAMA PROJESİ

Şubat ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Salda’ya gelerek, “Burayı birinci derecede doğal sit alanından çıkartıp Özel Çevre Koruma Bölgesi haline getireceğiz” dedi

“‘Sit alanı dar, Özel Çevre Koruma Bölgesi daha geniş bir alan olacak’ dedi. Ardından bugün ‘Yapılaşma yok’ diye kendini savunmaya çalışan bakanın açıklamaları da aynen şöyleydi;

‘Salda Gölü’nün kenarında yaya yolları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, otoparklar, vatandaşların konaklayacağı bungalovlar ama bunun yanında da geniş kafeteryalar yapacağız. Salda artık festivallerin yeri olacak’ dedi.

Yani ayakkabıyla yalın ayakla dahi kumlarının üzerine basılmaması gereken Salda’yı bir rant, festivaller ve çevre kirliliğini oldukça artıracak olan yapı ve insan popülasyonuna açacak.

Bizler Salda’nın özelliklerini bütün ülke olarak biliyoruz.

Salda dünyanın en derin ikinci gölü, turkuaz renge sahip, dünyanın üçüncü gölü.

Salda yaşayan bir göl. Salda bir canlı. Çünkü Salda’da canlı organizmalar var, Salda’ya özgü endemik balık türü var. Salda 110 kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Salda’nın etrafında yürüyüş yolları, otopark, festival adı altında ve kafeterya adı altında yapılaşmaya açmak için birinci derece doğal sit alanına çivi bile çakılamayacağını bilenler Salda’yı ranta açmak için Millet Bahçesi adı altında bir kandırmacayla önümüze bugün bu ihaleyi getirdi.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

DEPREM GERÇEĞİ VE TOPLANMA YERİ YALANI

Kentsel yerleşmeleri afetlere karşı kırılgan kılan en önemli hususlardan biri de, yerleşik ...