Anasayfa / Doğa / Kazdağları’nda Cengiz Holding tarafından yapılan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği ifade edildi

Kazdağları’nda Cengiz Holding tarafından yapılan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği ifade edildi

Kazdağılarında 200 bin ağaç keserek doğa katliamı yapan Kanada firması Alamos Gold‘un yerli -ortağı Doğu Biga Madencilik, 13 Ekim 2019’da dolan inşaat ruhsatının yenilenmemesinden dolayı bölgedeki çalışmalarına son vermiş, bu sayede doğa kendini yenilemeye başlamıştı.

Kaz Dağları’ndaki altın madenciliği faaliyetleri sebebiyle uzun süredir tepki toplayan Kanadalı şirket Alamos Gold, çalışma ruhsatının yenilenmediğini ve bu sebeple Kaz Dağları’ndaki faaliyetine ara verdiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, Toronto merkezli şirketin projeyi yürütmesini sağlayan ruhsatın süresi 13 Ekim’de doldu. Ruhsatın yenilenmesi için gereken şartları yerine getirdiğini duyuran şirket, bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalıştıklarını ve aynı bakanlıktan tekrar ruhsat almayı beklediklerini açıkladı. Alamos Gold ayrıca, ruhsat yenilenmesinin gecikmesi sebebiyle 2020 sonunda üretime geçmesi planlanan projenin gecikebileceğini söyledi.

Alamos Gold, yaptığı doğa katliamı nedeniyle yükselen mücadele ve yurt genelinde olduğu kadar yurt dışına kadar gelişen tepkiler nedeniyle ruhsatını yenileyemedi. Ama iktidarın doğa talanı yapan şirketlere her zaman prim veren tavrı sonucu Kazdağılarına ikinci kötü haber geldi. 10 aydır ruhsatı olmayan şirket halen tahliye edilmezken, yaptığı doğa talanına bir de takviye güç geldi: Cengiz Holding şimdi de Kazdağları’nda!

Kaz Dağları’nda yapılan doğa tahribatıyla gündeme gelen Alamos Gold projesinde TEMA Vakfı, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna göre 45 bin 650 ağacın kesilmesi öngörülen proje için 195 bin ağaç kesildiğini belirlemiş, Tarım ve Orman Bakanlığı ise kesilen ağaç sayısını 13 bin 400 olarak açıklamıştı. Ancak daha sonra Orman Genel Müdürlüğü’nün internet üzerinden ilan ettiği ihale kayıtlarında ÇED raporunun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ya da TEMA’nın belirttiği sayıda bir orman ürününün yer almadığı ortaya çıkmıştı. 

Kirazlı bölgesindeki altın madeni ruhsatlarının 32 yıl öncesine uzanan karışık ve karmaşık bir hikâyesi var… Eldorado Gold’un yerli yüzü Tüprag Madencilik, Kirazlı ruhsatını aldığında yıl 1987 idi. Firma, hissesinin yüzde 50’sini 3 milyon dolara 1 Şubat 1989’da Newmont’a sattı ve daha sonra bu ruhsatları terk etti. Maden İşleri Genel Müdürlüğü alanı yeniden ihaleye açtığında ise yıl 2002 idi. İhalede ruhsatı bu kez Teck Resources Ltd. satın aldı. 6 Mayıs 2004’de ise, Fronteer Development Group Inc. firması devreye girdi ve yüzde 40 hisse ile projeye ortak oldu. 2004-2005’de Teck Cominco uzmanları gözetiminde Orta Doğu Sondajcılık tarafından yapılan sondajlardan sonra 2007’de Fronteer tarafından yayınlanan teknik rapora göre Kirazlı için 2004 ila 2007 arasında 6,6 milyon dolar harcanmıştı.

22 Eylül 2009’da Kirazlı ruhsatları 40 milyon dolara Fronteer’den Alamos Gold’a devredildi. Tam bu sırada MADEN Yasası değiştirildi ve CHP Maden Yasasının bazı maddelerini, Orman izinleri ile ilgili 7. Madde de dahil Anayasa Mahkemesine taşıdı. Orman izinleri askıya alındıysa da bu kural eski ruhsatlara geçerli olmadığı için Alamos Gold mevcut izinlerle devam etti.

Yıllardır bölgede arama faaliyetlerini sürdüren Truva Bakır İşletmeleri A.Ş maden işletmesi, AKP döneminde büyüyen en büyük sermaye gruplarından olan Cengiz Holding tarafından geçtiğimiz yıl Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces’dan  55 milyon dolara alındı. Muratlar ve Halilağa köylüleri yıllardır bu madene karşı mücadele ediyordu. Muratlar köylüleri şirkete ÇED toplantısı yaptırmazken, madencilerle tüm ilişkilerin kesilmesine dair birkaç maddelik ortak kararlar da almışlardı. Çan’a bağlı Halilağa köyünün ormanlarla kaplı alanında yapılmak istenen bakır-altın madenciliği için bugün ÇED Halkın Katılımı Toplantısı yapılacak.

-Cengiz Holding tarafından yapılan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği ifade edilen Halilağa Bakır Madeni projesi için halkın katılım toplantısı yapılacak. Toplantının ‘pandemiye’ rağmen ertelenmediğini belirten çevre örgütleri Kazdağları’nı savunmak için  bugün orada olacaklarını belirtti.

#YönetemiyorsunuzTükeniyoruz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

KENTİNİZE SAHİP ÇIKIN İZMİR DEPREMİ SİZİ UYARIYOR

İZMİR DEPREMİ Tüm Kentlerimizde ciddi hasarların oluşmasına ve sarsıntılar yaşanmasına neden oldu.Depremlerin ...