Anasayfa / Kent ve Yaşam / Genel / EKONOMİ / İstanbul’da simit 2 Lira oldu

İstanbul’da simit 2 Lira oldu

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPTIK DİYE VATANDAŞI KANDIRMAYA DEVAM EDİN.

1 SİMİT 2 LİRA OLDU BEYLER

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından 11 Ekim 2019 tarihinde alınan karar bugün yürürlüğe girdi. Konfederasyon tarafından alınan karar esnaflara iletilerek yeni fiyat listesi tezgahlara asıldı. İstanbul’da 1 lira 75 kuruş olan 100 gram simidin fiyatı 2 lira oldu.

Simit fiyatındaki artışın susam ve undaki fiyat artışından kaynaklandığını belirten simitçi esnafı Veysi Maskan, “Simide zam gelmesi normaldir. 1 lira 75 kuruşken bugünden itibaren 2 lira oldu. İki yıldır bir zam geliyor. Ham maddeye gelen zamlardan kaynaklanıyor. Susama, una gelen zamlar etkili oluyor” ifadelerini kullandı.

Susam ve undan kaynaklanıyor

Simitteki artışın normal olduğunu belirten Ali Yağcı isimli esnaf ise,

“Biraz durgunlaştı işler. Vatandaşımız alışacaktır fiyata. Fiyat normal. Fiyat artışının nedeni susam ve undan kaynaklanıyor. Simit en çok kahvaltı saatlerinde ve öğlen aralarında satılıyor. İnsanlar aperatif olarak tüketiyor. En çok da öğrenciler tüketiyor” şeklinde konuştu.

Cebinde 1 lirası olduğu İçin intihar eden Üniversite öğrencisi Sibel’den haberi yok galiba bu esnaf vatandaşın.

Simit tiryakisi olduğunu belirten bir vatandaş ise;

“Ben simidin tiryakisiyim. Sabah akşam tüketiyorum. 25 kuruş bizim için büyük bir para. Ancak süreç güzel. Allah bayrağımızı dalgalandırsın, ezanımızı susturmasın. Bizim tek isteğimiz bu” diyerek ağlanacak halimizi özetlemiş oldu. Açlıktan insanların intihar etmesi bu beyinlerin elbette umrunda olmaz.

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin günde 3 öğün çay- simit tükettiğinde ceplerinde 1120 lira para kalabileceğini söylemişti. Tencere yuvarlanmış kapağı …

5 Kişilik bir aile 3 öğün simit yerse .Bir simit 2 TL.  Günde  30 TL. eder. Çayın bardağı olmuş 2-3 lira.  30TL de çaya verse. Günlük kuru masrafı  60 TL ayda = 1800 TL yapar. Ehh Asgari ücrete de zam yaptılar. Asgari ücret 2020 itibariyle  Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu bir ailenin maaşı 2,479,27 TL öngörülüyor. Bu simit yiyerek çay içerek yaşamaya çalışan bir ailenin elinde 679 lira 27 kuruş kalıyor demektir.

Bu aile artık bu 679 Lira ile ev kirasını da, elektrik, su,  doğalgaz ,telefon  parasını da rahat rahat öder. Çocuklarını okullara yollar yol paralarını karşılar, sağlık sorunlarını çözer, elbise ayakkabı eşyalarını da rahatlıkla alır ve üstelik bununla pasta bile yiyebilir. Üstelik 27 kuruşu da biriktirip tatile gidebilir.

Emekli bir insansa artık fedakarlık yapıp vatan millet Sakarya deyip bir simidi 3 öğüne pay edip bir bardak çayıda üç öğün  yudumlara bölüp içerse o vatandaş da kıralar gibi Yaşar.

EKMEĞE DE ZAM GELİYOR

Yeni yıla zamlarla giren yurttaş, fırıncının artan maliyetlerinden dolayı ekmeği de zamlı almak zorunda kalacak. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı geçtiğimiz gün, “Ekmeğe azami yüzde 20 zam söz konusu. Bu ay, maliyet değişikliğine göre bazı illerde yüzde 12, bazılarında yüzde 15-20 zam yapılacak. Şubat ayına sarkması esnafı mağdur eder” demişti.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj ürettiler

Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altınkaya ve ekibi, peynir altı ...