Anasayfa / Tüm Etkinlikler / Anasayfa / Edremit Altınkum Sahilinde Zehirli Mavi Deniz anası

Edremit Altınkum Sahilinde Zehirli Mavi Deniz anası

ÖZEL HABER

29-30 Eylülde Akçay denizindeki fırtınaların ardından yaşanılan korkulu anlar sonunda deniz taştı. Altınkum ,Akçay,Güre ve tüm sahil boyunca deniz metrelerce kumsala girdi.

Denizin taşkınlıkları arasında kıyıya Zehirli Mavi deniz analarınıda taşıdı. Altınkum sahilinde yaklaşık 5-6 kg. ağırlığında mavi deniz anası bulundu.

Sahilde yaşayanlar panik ve korku yaşarkan yetkililerle iletişime geçildi ve sahilden temizlendi.

GÖÇ EDEN MAVİ DENİZ ANALARI
Marmara denizi kıyılarına vuran mavi canlılar tatilciler arasında korkuya sebep olunca, uzmanlardan açıklama geldi. Deniz kıyılarına vuran bu canlıların mavi deniz anası olduğu açıklandı. 

MARMARA EREĞLİSİ, ENEZ,SAROZ, ERİKLİ ‘DE GÖRÜMÜŞTÜ
Kıyıya vuran mavi denizanalarının Tekirdağın Marmara Ereğlisi’nde Edirne’nin enez ilçesi ve Erikli Plajlarında daha yoğun görüldüğü belirtildi.

DENİZ ANASINA SAKIN DOKUNMAYIN
Mavi deniz analarının Ağustos Eylül aylarında göç ettiğini belirten uzmanlar, kesinlikle temas edilmemesi konusunda uyarıda bulundular. 

Çok yaklaşınca dokunmasan bile korunma amaçlı zehir salgılar. 

Mavi deniz anaları zehrini sürekli salgılar. Eğer vücut ile temas etmiş ise ateş yanığı gibi bir acı hissedilir. Bu acı vücut direncine göre ortalama 3 gün sürer.

TEMAS VARSA TATLI SU İLE YIKAMAYIN
Eğer mavi deniz anasına dokunmuş veya temas ettiyseniz kesinlikle tatlı su ile yıkamayın. Tatlı su acıyı daha da arttırır. Sirke, amonyak kolonya asla kullanmayın.

Denizanasına temas ettikten sonra kaşınma hissi başlarsa kesinlikle ovuşturmamalı veya kaşınmamalıdır. Ovuşma ve kaşıma daha fazla zehirli hücreyi aktif hale getirecek ve zararı daha şiddetli olacaktır. 

Denizanası ile temas kurduktan sonra kesinlikle tatlısu ile temizlenmeye çalışmayın. Tuzlu suyu veya amonyak ile temizlenmeli daha sonra sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

ENFEKSİYONU AZALTMAK İÇİN
Enfeksiyon ve kaşıntıyı azaltmak için 2 yemek kaşığı tuzu, 3 yemek kaşığı karbonatı ve bir buçuk bardak ılık suyu karıştırıp krem kıvamına getirip, temas edilen yeri dokunaçlardan temizledikten sonra bu karışımı sürebilirsiniz. 

Beş dakika bekledikten sonra deniz suyu ile temizleyebilirsiniz. 

MAVİ DENİZANASI TEHLİKELİ OLABİLİR

İğnesi Yunanca’da ısırgan otu kavanozu anlamına gelen cnidocyte adı verilen dokunaçlarının üzerindeki özel hücrelerden meydana gelir ve her hücrenin dışında cnidocil denilen bir kıl vardır. Buna dokunulduğunda hücrenin zehirli küçük zıpkını insan derisine doğru saniyenin 700 milyarda biri kadar bir sürede yola çıkmış olur. 

Asla deniz anasının dokunduğu yere dokunmayın, üzerine deniz suyu ile temizleyin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

AFAD: “28 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 885 vatandaşımız yaralanmıştır”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( AFAD) tarafından yapılan açıklamada İzmir ...