Anasayfa / Etkinlikler / ATAŞEHİR 2.GIDA ŞENLİĞİ VE ANLAMI

ATAŞEHİR 2.GIDA ŞENLİĞİ VE ANLAMI

TÜKODER – ATAŞEHİR KENT KONSEYİ VE TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI ‘NIN ORGANİZE ETTİĞİ ATAŞEHİR BELEDİYESİNİN KATKILARIYLA DÜNYA GIDA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Gıda tedarikini şirketlerin değil, üretici ve tüketicilerin kontrol ettiği bir dünya  aynı zamanda ekolojik bir gelecek anlamına geliyor. Bu, iklim kriziyle mücadele etmek için de çok önemli.

Endüstriyel tarımla birlikte sayısı giderek artan zehirli gıdalar, tüketim çılgınlığı yüzünden her yıl milyonlarca ton ziyan edilen yiyecekler, betonlaşma ile birlikte küçülen tarım alanları ve geri kalmış ülkelerde gıdaya erişimin giderek zorlaştığı bir dünyada yaşıyoruz, yaşatılmaya çalışılıyoruz.

Biz tüketicilerin bilinçlenmesinin yollarından biride bu tip aktivitelerin her alanda yaygınlaşmasını sağlamaktır.

Ataşehir ‘de yaşayan tüketicilerin ve sivil toplum kuruluşlarının böyle bir girişimde bulunması son derece anlamlı ve önemli.

Toplumun çeşitli kesimlerinden bu konularda sesler yükseliyor, üreticiler örgütlenmeye sesini duyurmaya çağırıyor, imza kampanyaları düzenliyor.

Geçmişte tarım ülkesi olan Türkiye’de artık temel gıda ihtiyaçları bile ithal ediliyor. TÜİK verilerine göre tarım alanları 2001-2018 arasında %12 azaldı. 2018 yılında buğday ithalatı %32 arttı. 1970’te tarımsal istihdamın toplam istihdama oranı %65 iken bugün bu oran %7’ye kadar geriledi.

Bu olumsuzluklardan en çok etkilenen çiftçiler oluyor. Ranta dayanmayan üreticiye sahip çıkan yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Ovacık Belediyesi gibi örnekleri çoğaltmak gerekiyor.

Organik tarımı teşvik eden yasal önlemler almak gerekiyor. Kooperatifler kurup ,tarladan sofralarımıza getiren  sağlıklı ürünlerle ilgili Belediyelerin denetimi altında açılacak üretici pazarlarına ihtiyaç var.

Ataşehir’ de 2.si yapılan Gıda şenliği bu nedenle anlamlı ve önemli oldu. Katılım bir önceki yıla göre çok daha fazlaydı. Tüketicinin duyarlılığı ve ilgisi biraz daha fazlaydı.

Bu organizasyonu Ataşehir TÜKODER, Ataşehir Kent Konseyi ve TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL  ŞUBESİ ortaklaşa yürütmüş Ataşehir Belediyesi Lojistik destek sağlamıştır. Tüm bu bileşenlerin emeğine sağlık.

Katılımcıların üretim içindeki yerleri misyonları ayrıca değerlendirilip olumlu olumsuz yönleriyle analizini yapmak gerekiyor. Bu Şenlikte kendini ifade edenlerin ne kadarı normlara uyuyor.

NOT: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. 2019 Yılı temasını ise #sıfıraçlık sloganıyla “sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi herkes için ulaşılabilir kılma” diyerek belirledi.

Gıda Hakkı, herkesin toplum içinde her zaman yeterli gıdaya erişebileceği veya satın alabileceği fiziksel ve ekonomik koşullara sahip olmasıdır. Türkiye de gıda hakkını kabul etmiş ve Anayasa’sının 49, 55 ve 61. Maddelerinde bu hakkı sağlamayı temin etmiştir. Bireyin ve toplumun bu hakkının temel ögelerinden biri güvenilir gıdaya erişimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

EMEKLİLER HAKLARINI ARIYOR

Tüm Emekliler Sendikası Kadıköy’de iskele meydanında emekli maaşlarından yapılacak kesintilere karşı üç günlük imza kampanyası yürütüyor. 28 Şubat Cuma günü saat 14:00 de basın açıklaması yapacak.